Erasmus+ projekti „Eco friendly actions“ kohtumine Kaunases

Järjekordne kohtumine Erasmus+ projekti „ Eco friendly actions“ raames toimus 30. aprillist kuni 5. maini Leedu Vabariigis Kaunases. Leedu kohtumisel osalesid õpetaja Tiina Männik ja majandusjuhataja Sirje Kriisleht ning õpilastest Hanna-Liisa Hein ja Carol-Liina Lepik 5. klassist, Markus Sellin ja Kren-Kasper Tinkus 6. klassist ning Kaili Hansen 8. klassist.  Kohtumisest võtsid osa peale meie veel  esindused Türgist, Rumeeniast ja Leedust.

Esmaspäeva hommikupoolik möödus meid võõrustanud koolis. Meile tutvustati koolimaja, kus õpib üle 750 õpilase ja töötab 71 õpetajat. Väga huvitav oli leedu keele tund, kus kõik said oma leedu keele oskust näidata. Meie õpilastest esinesid Markus ja Kren-Kasper, kes  täitsid neile antud ülesande väga hästi. Õpilased  osalesid ka tundides. Pärastlõunal viibisime vastuvõtul Kaunase linnavalitsuses, mille istungitesaalis kuulasime loengut Kaunase looduskeskkonna ökoloogilisest arengust ja arendamisest. Õpilastele toimus päeva lõpetuseks interaktiivne mäng Kaunase vanalinnas.

Teisipäev möödus tervenisti väljasõidul Dzukija regiooni. Päev algas Merkiné looduspargi külastusega. Looduspargis asuvas väikeses pagaritöökojas oli võimalus osaleda ühe leedu rahvusroa valmimisel. See roog koosneb kuivatatud kapsalehest, millele pannakse püreestatud keedetud kartul ja sibul. Oli väga maitsev! Päeva teisel poolel viibisime savikojas, kus kõik said oma savist voolimise oskust proovida. Toimus ka ekskursioon ümbruskonda, mis on rikas eriliste taimede poolest.

Kolmapäeval olime Kaunase Miśkiu Metsakolledźis. Hommik algas matkaga kolledžit ümbritsevas looduspargis. Unustamatu mulje jättis Kaunase laguun oma ilusate vaadetega. Pärastlõunal kuulati delegatsioonide ettekandeid ökoturismi teemal. Meie esitluse „Forests and Ecoturism in Estonia“ kandis ette Kaili.

Neljapäev möödus tervenisti pealinnas Vilniuses. Linnaekskursioon algas Vilniuse sümboli Gediminase torni juurest ja lõppes vanalinna ümbruses. Tagasiteel Kaunasesse külastasime ka Trakai lossi.

Kohtumise viimase päeva hommikul oli meil ekskursioon Kaunase veepuhastusjaama, mis on kordi suurem meie Vana-Pärnus asuvast jaamast. Keskpäevaks jõudsime kooli, kus meie õpilased osalesid tundides. Pärastlõunal toimus rahvusvaheline pidu, kus kõik delegatsioonid õpetasid oma maa tantse ja tänati üksteist toredate päevade eest.

Kokkuvõtteks võib öelda, et olid väga töised ja toredad päevad. Ka ilm oli meie vastu sõbralik – iga päev 23-26 kraadi sooja ja vihma me ei saanudki. Tänud leedukatele suure organiseerimise ja kohtumise õnnestumise eest!

Õpetaja Tiina Männik